گفتگوی اختصاصی با ریچارد گرنل، رییس تشکیلات اطلاعاتی آمریکا

ریچارد گرنل، بلندپایه ترین مقام اطلاعاتی آمریکا، آشکارا همجنسگراست. سمتی که او حالا بدان منصوب شده، تا چند سال قبل برای یک دگرباش حتی در آمریکا هم غیر قابل تصور بود. او حالا سرپرست ۱۶ نهاد اطلاعاتی آمریکاست. آقای گرنل که پیشتر سفیر آمریکا در آلمان هم بوده، در سمت های دولتی‌اش علاوه بر انجام وظایف رایج، همواره از وضعیت دگرباشان در سراسر جهان هم سخن گفته است. او حالا کارزار تازه‌ای راه انداخته که هدفش تغییر قوانینی است که همجنسگرایی را جرم می‌انگارد.

آقای گرنل که از چهره‌های بسیار نزدیک به دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکاست می‌گوید این کارزار برای پاسداشت جایگاه و شان انسان راه افتاده است. او در گفتگو با بی‌بی‌سی که برای روز هفدهم ماه مه، روز مقابله با دگرباش‌هراسی انجام شده گفته که: “مساله ای که هم شخص رییس جمهوری آمریکا و هم مرا آزار می دهد و من بارها از رییس جمهور ترامپ شنیدم که درباره اش صحبت می کند این است که ۶۹ کشور جهان، دگرباش بودن را جرم می دانند. این جرم انگاری برخلاف شان انسان است. این یعنی که ۶۹ کشور جهان، شهروندانشان را به دلیل همجنسگرا بودن، زندانی می کنند. آنها همجنسگرایی را جرم می دانند. در میان این ۶۹ کشور، ۱۰ کشور همجنسگرایان را محکوم به مرگ می کنند و می کشند. این در قانون اساسی آنهاست. اطلاع دارم که برخی می گویند که این کشورها لزوما این قانون را اجرا نمی کنند و شرایط بهتر از اینهاست اما واقعیت این است که در این ده کشور همجنسگرا کشی، یک قانون است. این برخلاف ارزش های حقوق بشری ماست. بنابراین ما در قالب کارزار مقابله با جرم‌انگاری همجنسگرایی می‌کوشیم تا این ۶۹ کشور را وادار کنیم تا قوانین علیه دگرباشان تغییر کند و دیگر همجنسگرایان در این کشورها به دلیل هویت جنسی و جنسیتشان مجازات نشوند یا مجرم شناخته نشوند.” 

گفتگو اختصاصی علی همدانی با بلند پایه‌ترین مقام اطلاعاتی آمریکا که همجنس‌گراست

در فهرست بلند کشورهای همجنسگراستیز، نام کشورهای دوست آمریکا هم به چشم می‌خورند. کشورهایی مانند عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و کنیا. ریچارد گرنل اما می‌گوید، “دوست و دشمن” فرقی ندارد. او در دیدارهایش با مقامات همه این کشورها، این موضوع را مطرح می‌کند: “مهم نیست که این کشورها در کجای جهان هستند. من همواره در دیدارهایم با مقامات این کشورها این موضوع را مطرح می کنم. این بخشی از هدف ماست که دیپلمات های آمریکایی را در سراسر جهان تشویق کنیم که به طور مداوم این موضوع را با مقامات کشورها مطرح کنند. نه به عنوان یک موضوع اضافه و حاشیه‌ای، بلکه به عنوان یکی از اولویت هایمان. اینجا باید بگویم که این کارزار در حال حاضر روی جرم زدایی از همجنسگرایی و زندگی دگرباشان متمرکز است. ما در این کارزار دنبال تغییر قوانین درباره موضوعات دیگری مثلا حق ازدواج برای دو همجنس یا برگزاری رژه افتخار نیستیم. آنها هم مسایل مهمی هستند و دیگران روی آن کار می کنند اما در حال حاضر برای دولت آمریکا و نمایندگان ما اولویت این است که به جرم انگاری زندگی دگرباشان پایان داده شود. این گام نخست است. این بخشی از راهبرد امنیتی کشور ماست که بر مبنی شان و جایگاه انسان هاست.” 

اخیرا روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که ایالات متحده آمریکا ممکن است همکاری اطلاعاتی خود را با کشورهایی که همجنسگرایی را جرم می‌دانند محدود کند. ریچارد گرنل می‌گوید با تشکیل کارگروه‌های مختلف در ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکا که او بر آنها نظارت دارد، خواسته تا ایده های مختلف جمع آوری شود. او می‌گوید در هر جایگاهی که باشد می‌کوشد تا در زندگی دگرباشان در سراسر جهان موثر باشد: “به عنوان سرپرست سازمان امنیت ملی آمریکا، نهاد ناظر بر ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکا، می کوشیم که کارزار تازه ای را در نهادهای اطلاعاتی آمریکا آغاز کنیم. گزارشگران و تحلیلگران بسیاری با این نهادها کار می کنند. ما در این مجموعه ها می کوشیم تا شیوه هایی را پیدا کنیم که به این راهبرد امنیتی آمریکا یعنی جرم زدایی از همجنسگرایی کمک کنیم. مرتب می پرسیم که ما در سازمان های امنیتی چطور می توانیم به این کارزار کمک کنیم. آمریکا ارتباط اطلاعاتی گسترده ای با کشورهای جهان دارد و آنها را در جمع آوری اطلاعات کمک می کند. من این سوال را مرتب مطرح می کنم که چگونه می توان از این ابزار استفاده کرد.”

“در کارگروهی که به تازگی راه اندازی کردم از همکارانم خواسته ام تا ایده ها و شیوه هایی را در این زمینه مطرح کنند. نسخه اولیه این ایده ها در چند روز آینده حاضر خواهند شد. ما این ایده ها را با همه سازمان های اطلاعاتی آمریکا در میان می گذاریم تا شیوه کارآمدی را در ارتباطات با کشورهای دیگر انتخاب کنیم. کشورهایی که دگرباشان باید مخفیانه و در سایه خطر دستگیر شدن زندگی کنند. با خودم فکر کردم وقتی هم‌نوعان من در این کشورها در عذاب هستند ما باید در غرب بسیار بیشتر کار کنیم! باید پا را از برگزاری مراسم ها و یادبودهای شیک در لندن و نیویورک و لوس انجلس فراتر بگذاریم. من خوشبخت بودم که در کالیفرنیا و آمریکا بزرگ شدم و زندگی کردم. من از طریق شبکه های اجتماعی از دگرباشان زیادی از سراسر جهان پیام می گیرم که می گویند آنها نمی توانند آنطور که می خواهند زندگی کنند، نمی توانند آنطور که می خواهند بیرون بروند و معاشرت کنند به خاطر اینکه می ترسند دستگیر شوند. این همان نکته ایست که دولت ما بر آن تاکید دارد که چرا ۶۹ کشور در جهان با انسان ها چنین می کنند.”

ریچارد گرنل، سرپرست تشکیلات اطلاعاتی آمریکا
ریچارد گرنل، سرپرست تشکیلات اطلاعاتی آمریکا

عملکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال دگرباشان همواره مورد اعتقاد نهادهای حقوق بشری بوده است. قوانین ایران “بر اساس شرع اسلام”، تمایلات همجنسگرایانه را جرم تلقی می‌کنند و افراد می‌توانند در صورت اثبات به داشتن رابطه با همجنس، به مجازات مرگ هم محکوم شوند. در گزارش‌های حقوق بشری، مواردی از اعدام همجنسگرایان هم گزارش شده است. دگرباشان در ایران نه تنها از جانب حکومت که از جانب اجتماع هم مورد تبعیض و فشار قرار دارند.

در سال‌های گذشته بسیاری ازدگرباشان از ایران گریخته‌اند. در حال حاضر صدها پناهجوی دگرباش ایرانی در ترکیه ساکنند تا با کمک کمیساریای عالی حقوق پناهجویان سازمان ملل متحد در کشوری دیگر، از جمله در آمریکا ساکن شوند. امری که با وضع قوانین سخت‌گیرانه مهاجرتی و آنچه به ممنوعیت سفر ایرانی‌ها به آمریکا نامیده می‌شود، سخت‌تر شده است. کشورهای دیگر از جمله کانادا هم روند اسکان پناهجویان را پیچیده‌تر و کندتر کرده‌اند. ریچارد گرنل که در شبکه‌های اجتماعی حضوری فعال دارد می‌گوید پیام‌های زیادی از دگرباشان ایرانی دریافت می‌کند: “سیاستی که ما پیش گرفتیم در راستای محافظت از آمریکا و مردم آمریکاست . کسی منکر این نیست که رژیم اسلامی ایران آمریکایی ها، نظامیان کشورمان و کشورهای دوست آمریکا را در منطقه و جهان هدف قرار می دهد. ما باید از منافع خودمان محافظت کنیم و تصور می کنیم این سیاست درستی است. اما منکر این نیستم که در این میان ممکن است این سیاست ما افرادی مانند فعالان دگرباش که قصد اصلاح امور در کشورشان، ایران، را دارند و از کشورشان گریخته اند را هم تحت تاثیر قرار دهد. من با این فعالان در تماسم و از آنها پیام دریافت می کنم که از ما به طور مکرر می خواهند درباره شیوه برخورد رژیم ایران با دگرباشان صحبت کنیم. اینجا می خواهم یک بار دیگر بگویم که کارزار جرم زدایی از همجنسگرایی دولت آمریکا فقط مختص ایران نیست. ۶۸ کشور دیگر هم هستند. من مرتب مصایب دگرباشان در این کشورها را در ملاقات با مقامات این کشورها مطرح می کنم.”

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین هم بوده است
ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین هم بوده است

ریچارد گرنل که سالها سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد در زمان ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش هم بوده، راه همواری را در عرصه سیاست طی نکرده است. می‌توان تصور کرد که رقابت‌های سیاسی برای او پر پیچ و خم تر بوده است. سیاستی که او کوشیده از آن در جهت توانمندسازی جامعه رنگین‌کمانی هم استفاده کند. او می‌گوید آزادی در آمریکا باعث شده تا رنجی که دگرباشان در سراسر جهان می‌کشند را بهتر ببیند و لمس کند. او می‌گوید: “من هرگز فراموش نمی کنم که در زمانی نه چندان دور، نهاد و سازمان های اطلاعاتی آمریکا، شاید اصلا به همجنسگرایان اجازه نمی دادند که در آنها کار کنند! اصلا به شما اعتماد نمی کردند و همین باعث می شد که امکان کار کردن در این نهادها را نداشته باشی. اما امروز اصلی ترین نهاد اطلاعاتی آمریکا توسط یک مرد آشکارا همجنسگرا هدایت می شود. باید بگویم که من این موفقیت را مدیون دگرباشان دیگری هستم که پیش از من این راه را برایمان آسان تر کردند. آنها با کوشش هایشان گذاشتند تا روی شانه آنها بالا برویم و رشد کنیم. ما هرگز از خود گذشتگی های آنها را از یاد نمی بریم و امیدوارم روزی وقتی خودم به گذشته ام نگاه می کنم، شاهد این باشم که راه را برای نسل بعد آسان تر کرده ام و افرادی از جامعه دگرباشان بر شانه من ایستاده اند تا بالا بروند.”

منبع: بی‌بی‌سی


There are no comments

Add yours