سرنوشت تلخ رنگین‌کمانی‌های افغانستان؛ یک پدر به طالبان کمک کرد تا پسرش را دستگیر کنند

images

یک فیلمساز بریتانیایی که از زندگی دگرباشان افغانستان مستندی ساخته است می‌گوید با تسلط طالبان، اقلیت‌های جنسی و جنسیتی رنج بسیاری را متحمل می‌شوند. او می‌گوید در هنگام ساخت مستند با موردی مواجه شده که پدر یکی از این دگرباشان به طالبان کمک کرده تا پسرش را دستگیر کنند.

این فیلم که از یک ماه بدین سو از شبکه تلویزیونی کانال ۴ بریتانیا پخش می‌شود داستان چهار دگرباش جنسی افغان را روایت می‌کند که از طریق پیام‌های واتساپ به کارگردان این فیلم مستند گفته‌اند که زندگی افراد دگرباش جنسی در شرایط خفقان‌آور زیر سیطره طالبان چگونه است. فیلمساز می‌گوید یکی از داستان‌هایی که او در جریان ساختن فیلم با آن مواجه شد داستان مردی بود که پدرش به طالبان کمک کرد تا بتوانند او را دستگیر کنند. او به طالبان گفته بود: «من پسرم را می‌شناسم و می‌دانم کجا می‌تواند پنهان شود. پس بگذارید به شما کمک کنم.»

این سینماگر با اشاره به این که دگرباشان مجبورند در این فرهنگ غیر انسانی زندگی کنند می‌گوید که افغانستان به یک مکان ترس، گرسنگی و تنهایی تبدیل شده است. او به پینک نیوز گفته است که با ۱۰۰ دگرباش افغانستان در تماس بوده است و بسیاری از آن‌ها از او درخواست کمک کرده‌اند تا آن‌ها را از افغانستان تحت سلطه طالبان خارج کنند. این سینماگر می‌گوید با تسلط طالبان دگرباشان جنسی در افغانستان در وضعیت اسفناکی رها شده‌اند و برخی از آنان به قتل رسیده‌اند یا مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. او در خصوص سرنوشت یکی از کارکترهای فیلمش به نام اودسا می‌گوید که هفته‌ها است که از او خبری ندارد و نمی‌داند که او در امنیت است یا خیر.

کارگردان، درباره حبیب شخصیت دیگر فیلمش می‌گوید که او در خیابان زندگی می‌کند و برای زنده ماندن گدایی می‌کند. در این بین تنها یکی از شخصیت‌های فیلم او به نام جبار که یک خبرنگار دگرباش است توانسته با همکاری کارگردان از افغانستان خارج شود و به بریتانیا برسد. این کارگردان با بیان این که دگرباشان از زمان تسلط طالبان رنج زیادی را متحمل می‌شوند از مردم افغانستان خواست که از این باور که افراد دگرباش به خاطر تفاوتشان، سزاوار شکنجه و تبعیض هستند، دوری کنند.

اندکی پس از ورود طالبان در ماه آگست ۲۰۲۱، یک قاضی طالبان اعلام کرد که هم‌جنس‌گرایان باید به “اعدام” محکوم شوند. قاضی طالبان به روزنامه بیلد جرمنی گفته بود که “برای رابطه همجنس، فقط دو مجازات وجود دارد: یا سنگسار شوند و یا دیوار بالای‌شان تخریب شود.” دگرباشان افغانستانی قبل از به قدرت رسیدن طالبان نیز به خاطر گرایش‌های جنسی و یا هویت جنسی‌ و هویت جنسیتی‌شان با خشونت‌ها و بدرفتاری مواجه بودند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که شمار زیادی از افراد دگرباش و ترنس‌جندر خشونت‌های جنسی، ازدواج در کودکی، ازدواج اجباری، خشونت‌های فیزیکی از سوی خانواده‌های خود و جامعه را تجربه کرده‌اند. برخی از آنان به خاطر آزار و اذیت سیستماتیک از رفتن به مکتب بازمانده‌اند و منزوی شده‌اند. با دستور جدید رهبران طالبان که خواسته تا احکام سنگین حدود و قصاص اجرایی شوند، جامعه رنگین‌کمانی به صورت جدی با خطر بازداشت و اعدام رو به رو هستند.

منبع: پینک‌نیوز، افغانستان ایرنترنشنال


There are no comments

Add yours