هفدهم ماه می؛ روز جهانی مقابله با هموفوبیا، ترنس‌فوبیا ‏و بای‌فوبیا

hiv pride

هفدهم ماه می، روز جهانی مقابله با هموفوبیا، ترنس‌فوبیا ‏و بای‌فوبیا است.‏ این روز در حقیقت، سالروز یک رخداد تاریخی برای مبارزات همجنسگرایان است. برای همین در این قسمت از برنامه، ما وضعیت دگرباشان افغان را در دو دهه گذشته بررسی خواهیم کرد.

 در چنین روزی در سال ۱۹۹۰ میلادی، سازمان بهداشت جهانی همجنسگرایی را از لیست بیماری‌ها خارج کرد. این مناسبت برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ برای مبارزه با «همجنسگرا هراسی» یا «هموفوبیا» تصویب و «آیداهو» نام گذاری شد.

در ابتدا این روز، روز مبارزه با هموفوبیا یا همان همجنسگرا هراسی یاد می‌شد اما در سال ۲۰۰۹، عبارت ترنس‌فوبیا و بعدتر عبارت بای‌فوبیا به آن اضافه شد.این روز، روز مبارزه با دگرباش‌هراسی در سراسر دنیاست.

تبعیض علیه جامعه دگرباشان باعث محرومیت این قشر از حقوق اولیه خود و یا محدودیت در استفاده از حقوق خود می‌شود. جامعه رنگین‌کمانی اغلب محیط کار، تحصیل، جامعه و خانواده مورد تبعیض و یا حتی خشونت قرار می‌گیرد و همین مسئله زندگی را برای آنها دشوار کرده است. در بسیاری از کشورها دگرباشان از حق تحصیل، کار، آزادی بیان و غیره محروم هستند.

در بیش از ۶۹ کشور جهان روابط همجنس، جرم‌انگاری شده است و مجازات در پی دارد. افغانستان و ایران جز این دسته از کشورهاست. در ایران روابط همجنس، جرم انگاری شده است و مجازات زندان، شلاق و یا حتی اعدام در پی دارد. متاسفانه قوانین حمایتی در ایران برای جامعه رنگین‌کمانی وجود ندارد و دگرباشان در شرایط بسیار دشواری زندگی می‌کنند. همین هفته قبل سالگرد  قتل علیرضا فاضلی منفرد، همجنسگرای ایرانی بود که به شکل فجیعی توسط اعضای خانواده‌اش به قتل رسید.

در حالی که بسیاری از کشورها قدم در جرم‌زدایی از روابط همجنس و تصویب قوانین حمایتی برای دگرباشان برمی‌دارند، افغانستان نسبت به گذشته، عقب‌گرد قابل توجهی در مسئله حقوق بشر و حقوق دگرباشان داشته است. شرایط دگرباشان در حکومت قبل تعریف چندانی نداشت اما آمدن طالبان باعث شد که آنها اندک آزادی را هم که داشتند از دست بدهند.

دیده بان حقوق بشر در ۲۶ ژانویه گزارشی با عنوان «حتی اگر به آسمان هم پرواز کنید، پیدای‌تان خواهیم کرد» منتشر کرد. در این گزارش با ۶۳ تن از دگرباشان افغان مصاحبه شده است که از سمت طالبان مورد خشونت قرار گرفته‌اند. در بخشی از این گزارش به قتل یک مرد همجنسگرا اشاره شد. طبق این گزارش یک مرد همجنسگرا توسط طالبان تکه تکه شد. 

رفع هراس، گریز و تبعیض از جامعه دگرباشان نیازمند عزمی جدی است. پذیرش انسان‌ها با توجه به تفاوت‌های آنان و محترم شناختن حقوق انسانی و اجتماعی آنان می‌تواند به مساله همجنس‌گراهراسی، ترنس‌هراسی و دوجنس‌گراهراسی پایان بخشد. آگاهی رسانی در مورد جامعه رنگین‌کمانی از جمله راه‌هایی است که می‌تواند میزان بروز تبعیض و تنفر علیه دگرباشان را کاهش دهد.

نویسنده: آرتمیس اکبری


There are no comments

Add yours